Jadłospis

PONIEDZIAŁEK 04.11.2024

I ŚNIADANIEherbata brzoskwiniowa, mleko, chleb pszenno- żytni, familijny z masłem, parówka z szynki gotowana, ketchup, pomidor malinowy (1,6,7,9,10,11)
II ŚNIADANIEogórek zielony- słupki
OBIADzupa krupnik z kaszą i warzywami, makaron zwykły, pełnoziarnisty-rurka, mielone z sosem bolońskim, sałatka: kalarepa, marchewka, koperek, oliwa z oliwek, sok multiwitamina 100% (1,3,7,9)
PODWIECZOREKherbata pigwa z truskawką, kawa inka z mlekiem, owoc- gruszka, chleb pszenno- żytni, słonecznikowy z masłem, polędwica miodowa (1,6,7,9,10,11)

WTOREK 05.11.2024

I ŚNIADANIEherbata wiśniowa, kakao, chleb pszenno- żytni, na maślance z masłem, jajko got., szynka biała, rzodkiewka (1,3,6,7,9,10,11)
II ŚNIADANIEowoc- pomelo
OBIADzupa krem z cukinii z grzankami, kasza kuskus perłowy, pieczeń z karkówki w sosie własnym, ogórek kiszony, sok jabłkowy 100% (1,7,9)
PODWIECZOREKherbata borówkowa, jogurt naturalny z żurawiną, chleb pszenno- żytni, kiełek z masłem, kiełbasa szynkowa (1,6,7,9,10,11)

ŚRODA 06.11.2024

I ŚNIADANIEherbata zwykła z cytryną, mleko, chlebek pszenny z masłem, dżem brzoskwiniowy, malina i czerwona porzeczka niskosłodzony, papryka żółta (1,6,7,9,10,11)
II ŚNIADANIEowoc- banan
OBIADzupa barszcz czerwony z makaronem- kolanko, naleśniki z cukrem trzcinowym, sok wieloowocowy 100% (1,3,7,9)
PODWIECZOREKherbata owoce leśne, kawa inka z mlekiem, chrupki kukurydziane, chleb pszenno- żytni, graham z masłem, pasztet drobiowy (1,6,7,9,10,11)

CZWARTEK 07.11.2024

I ŚNIADANIEherbata pigwa z truskawką, chleb pszenno-żytni, kiełek z masłem, zupa mleczna- kaszka, pomidor koktajlowy (1,6,7)
II ŚNIADANIEowoc- jabłko
OBIADzupa z fasolki szparagowej z warzywami, ziemniaki duszone, udko drobiowe, buraczki, kompot truskawkowy (1,7,9)
PODWIECZOREKherbata zwykła, mleko, galaretka- różne smaki, chleb pszenno- żytni, orkiszowy z masłem, szynka słoneczna (1,6,7,9,10,11)

PIĄTEK 08.11.2024

I ŚNIADANIEherbata owoce leśne, kawa inka z mlekiem, chleb pszenno-żytni, słonecznikowy z masłem, ser żółty, szynka delikatna z kurcząt, sałata- roszponka (1,6,7,9,10,11)
II ŚNIADANIEowoc- mandarynka
OBIADzupa krem kalafiorowa, ziemniaki duszone, ryba- filet z okonia nilowego, surówka: kapusta biała, marchew, majonez, woda mineralna (1,4,7,9)
PODWIECZOREKherbata malinowa, mleko, kawałek babki, chleb pszenno- żytni, wieloziarnisty z masłem, kiełbasa dębowa (1,3,6,7,9,10,11)

K

INFORMACJE O OBECNOŚCI ALERGENÓW PODAWANE BĘDĄ W CODZIENNYM JADŁOSPISIE

Przypominamy, że w żywieniu dziecka nie powinno się ograniczać produktów alergizujących, chyba, że występuje wyraźne wskazanie lekarza. Racjonalne żywienie jest ważne w każdym wieku, a dla malucha może być wręcz kluczowe dla rozwoju.

SUBSTANCJE LUB PRODUKTY POWODUJĄCE ALERGIE LUB REAKCJE NIETOLERANCJI

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011r. (zał. nr II) w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności powodujących alergie lub reakcje nietolerancji.

ALERGENY

1. ZBOŻA zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe, a także produkty pochodne, z wyjątkiem:
a.       syropów glukozowych na bazie pszenicy zawierających dekstrozę1
b.       maltodekstryn na bazie pszenicy1,
c.       syropów glukozowych na bazie jęczmienia,
d.       zbóż wykorzystywanych do produkcji destylatów alkoholowych, w tym alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego.
2.SKORUPIAKIi produkty pochodne.
3.JAJAi produkty pochodne.
4. RYBYi produkty pochodne, z wyjątkiem:
a.       żelatyny rybnej stosowanej jako nośnik preparatów zawierających witaminy lub karotenoidy.
b.       żelatyny rybnej lub karuku stosowanych jako środki klarujące do piwa i wina.
5.ORZESZKI ZIEMNE (ARACHIDOWE)i produkty pochodne.
6.SOJAi produkty pochodne z wyjątkiem:
a.       całkowicie rafinowanego oleju i tłuszczu sojowego1,
b.        mieszaniny naturalnych tokoferoli (E306), naturalnego D-alfa-tokoferolu, naturalnego octanu D-alfa-tokoferolu, naturalnego bursztynianu D-alfa-tokoferolu pochodzenia sojowego,
c.       fitosteroli i estrów fitosteroli otrzymanych z olejów roślinnych pochodzenia sojowego,
d.        estru stanolu roślinnego produkowanego ze steroli olejów roślinnych pochodzenia sojowego.
7.MLEKOi produkty pochodne (łącznie z laktozą), z wyjątkiem:
a.       serwatki wykorzystywanej do produkcji destylatów alkoholowych, w tym alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego,
b.       laktitolu.
8.ORZECHYtj. migdały (Amygdalus communisL.) orzechy laskowe (Corylus avellana), orzechy włoskie (Juglans regia), orzechy nerkowca (Anacardium occidentale), orzeszki pekan (Carya illinoinensis (Wangenh.) K.Koch), orzechy brazylijskie (Bertholletia excelsa), pistacje/orzechy pistacjowe (Pistacia vera) orzechy makadamia lub Queensland (Macadamia ternifolia), a także produkty pochodne z wyjątkiem orzechów wykorzystywanych do produkcji destylatów alkoholowych, w tym alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego.
9.SELERi produkty pochodne.
10.GORCZYCAi produkty pochodne.
11.NASIONA SEZAMUi produkty pochodne.
12.DWUTLENEK SIARKIi siarczyny w stężeniu powyżej 10mg/kg lub 10 mg/litr w przeliczeniu na całkowitą zawartość SO2 dla produktów w postaci gotowej bezpośrednio do spożycia lub w postaci przygotowanej do spożycia zgodnie z instrukcjami wytwórców.
13.ŁUBINi produkty pochodne.
14.MIĘCZAKIi produkty pochodne.

(1) Oraz produkty pochodne, o ile obróbka, jakiej poddano, najprawdopodobniej nie wpływa na zwiększenie alergenności, ocenionej przez właściwy organ w odniesieniu do produktu, z którego powstały.